WEATHEROLOGY
-6°
Clear
Dew Point:
-9°
 
Humidity:
86%
 
Pressure:
1029mb
 
Visibility:
10miles
 
Winds:
Light
 


Sponsors




Sports



Category: Local Sports

Lady Govs Place Second In Pierre Quad

Friday, December 2, 2016

The Lady Govs Gymnastics team had a great start to the season last night as they finished second in the Pierre Quad.

Final standing from last night was Huron winning with 131.65, Lady Govs in second with 121.95, Chamberlain in third with 113.900 and Stanley County in Fourth with 59 points total.

Sophie Bullard was the All Around winner of the Quad with 35.050 total points and won two of the four events not placing worse than fourth in the other events.

The Lady Govs will continue their season tomorrow as they will head to Sioux Falls for the Sioux Falls invite.

The Lady Buffs will be off for a little while as they won’t be back in action till Dec. 10 when they will head to Wagner for the Wagner Invite. 


CategoriesLocal Sports

The Govs Get Wrestling Season Under Way This Weekend

Friday, December 2, 2016

The Pierre Govs will get the wrestling season under way tonight as they will head to Mitchell for a dual. The Dual is set to start at 7 pm. The Govs will also head to Watertown tomorrow morning as they will compete in the Watertown Invite that starts at 10 am. The Govs first home meet will be a dual with Brookings on Dec. 13. 


CategoriesLocal Sports

Class 11AAA All-State Football Team

Friday, December 2, 2016

OFFENSE

• Quarterback — Torren Devericks, SF Roosevelt, sr.

• Fullback — Sam Burnison, SF O’Gorman, sr.

• Running Backs — Tyson Jahn, SF Roosevelt, sr. and Tupak Kpeayeh, SF Washington, so.

• Wide Receivers — Logan Uttecht, SF Washington, jr. and Nathan Varns, SF Roosevlt, jr.

• Tight End — Spencer Grage, Brandon Valley, sr.

• Tackles — Max Howard, Brandon Valley, jr. and Chase Jacobs, Aberdeen Central, sr.

• Guards — Dane Stahl, Watertown, jr. and Payton Lester, SF Washington, jr.

• Center — Will Farniok, SF Washington, jr.

DEFENSE

• Ends — Carter Carstens, SF Roosevelt, sr. and Cade Terveer, Brandon Valley, jr.

• Tackles — Dominick Warmbein, SF Washington, sr. and Riley Schmeling, Brandon Valley, sr.

• Linebackers — Ira Murphey, RC Central, sr.; Seth Benson, SF Washington, jr.; Braiden Nelson, Aberdeen Central, sr. and Parker Schulz, Watertown, sr.

• Backs — Zack Bolden, SF Washington, sr.; Jack Bren, SF Washington, sr.; Cam White, RC Stevens, sr. and Alex Wickersham, Brandon Valley, sr.

SPECIAL TEAMS

• Kicker — Drew Jurgens, Brandon Valley, sr.

• Punter — George Johnson, RC Stevens, sr.

• Special Team Player — Jamin Wurtz, RC Stevens, jr.

• Long Snapper — Cory Fichter, SF Lincoln, sr.

Honorable Mention

Alex Waltner, Brandon Valley; Canyon Bauer, SF O’Gorman; Mason Archambault and Payton Oxner, RC Stevens; Austin Johnson, Gus Radell, Alex Denevan and Austin Boen, SF Roosevelt; Brock Walker, SF Washington; Jordan Ladson, RC Central; Collin Brison, SF Lincoln; Lucas Ferdinand, RC Stevens and Spencer Waege, Watertown
CategoriesLocal Sports

Stanley County Wrestling Gets Off To A Dominating Start

Friday, December 2, 2016

The Stanley County Buffaloes Wrestling team got off to a good start last night in the Jones County Quadrangular. The Buffs would win this over the Lyman Raiders and Todd County Falcons. The Buffs beat the Falcons 54 to 24 and beat the Raiders 66 to 12. Stanley County will be back in action again tomorrow as they will be competing at home in the Stanley County Invite starting at 9 am. 


CategoriesLocal Sports

Sully Buttes Girls Basketball Team Gets Outfitted By Nike

Thursday, December 1, 2016

While the winter sports season practice is underway, an area team is going to be sporting some Nike gear.  The Sully Buttes Chargers girls--last years winner of the Class B state title--were surprised by their coach and the giant sports apparel company.  Charger coach Mark Senftner said he was contacted by Nike back in October.


Senftner said he forgot about the questionaire--and then Nike replied back to the Charger team--with a special message from Nike spokesperson--and NBA great Lebron James.

The Chargers--like other state championship winners--were happy to be recognized.  Coach Senftner said he, and the players didn't see this coming.

The Sully Buttes Charger girls have had alot of success under coach Senftner--three state championship titles--along with two runners up finishes--and more state tournament appearances.  Senfter credits the program--the community--and the girls themselves.  He also passes the credit last season to last years graduating class.

The Charger girls open their 2016-17 season at home against Timber Lake on Tuesday, December 6th.


CategoriesLocal Sports

Class 11AA All-State Football Team

Thursday, December 1, 2016

Offense

Quarterback — Peyton Zabel, Pierre:  Fullback — Carson Max, Mitchell: Running back — Spencer Neugebauer, Mitchell: Running back — Branson Taylor, Douglas: Wide Receiver — Brad Dean, Pierre: Wide Receiver — Jaxon Rosencranz, Spearfish: Tight End — Joe King, Pierre: Tackle — Ty Paulsen, Pierre: Tackle— Eddie Miller, Brookings: Guard — Bryce Geraets, Mitchell: Guard — Brendan Rotert, Spearfish: Center — Alex Klingaman, Mitchell:

Defense

Defensive end — Michael Chaffin, Spearfish: .Defensive end — Tanner Johnson, Harrisburg: Defensive tackle — Gage Anderson, Harrisburg: Defensive tackle — Joel Carpenter, Sturgis: Linebacker — Cody Reichelt, Mitchell: Linebacker — Sam Kretschmar, Huron:  Linebacker — Logan Warzecha, Harrisburg: Linebacker — Jerod Boswell, Douglas: Defensive back — Sam Michels, Mitchell: Defensive back — Hyland Heinz, Huron: Defensive back — Brock Harris, Harrisburg:Defensive back — Jackson Bogue, Spearfish: Special teams

Kicker — Seth Paulson, Mitchell: .

Punter — Kaden Hight, Pierre: Special Team Player — Jed Schmidt, Mitchell:Long Snapper — Spencer Mohr, Mitchell:

Honorable mention

Seth Dikoff, jr., Douglas; Hunter Headlee, jr., Harrisburg; Jack Anderson, jr., Harrisburg; Jonah Rasmussen, sr., Harrisburg; Tanner Kippes, sr., Harrisburg; Tye Evers, sr., Huron; Chris Corbett, sr., Mitchell; Levi Stoltenburg, sr., Pierre; Erick Colman, jr., Pierre; Mike Lusk, jr., Pierre; Warrent Garreau, sr., Pierre; Spencer Sarringar, sr., Pierre; Mason Townsend, sr., Yankton; Casey Krejci, jr., Yankton.


CategoriesLocal Sports

Pierre Swim Team In The MAC Winter Invite This Weekend

Thursday, December 1, 2016

PIERRE, S.D. – The Pierre YMCA aquatic center will be home to approximately 220 athletes from 8 South Dakota cities on Dec. 2-4.

For the past three years, Mitchell has used the Pierre facilities to host their MAC Winter Invite as an indoor swimming facility is currently under construction.

The meet begins on Friday at 1 p.m. with the 12 and Under Timed Finals and will conclude on Sunday afternoon with a session of ages 13 and older events.

The Pierre Aquatic Center is located at 900 E. Church Street. This meet is open to the public for viewing. For more information on this meet, and Pierre Swim team activities, meets and members, visit www.pierreswimteam.com.


CategoriesLocal Sports

Class 11B All-State Football Team

Wednesday, November 30, 2016

Offense

Quarterback — Drew Demers, Winner;

Fullback — Jayden Schroeder, Winner;

Running Back — Cameron Kuil, Winner;

Cole Gassman, Bridgewater-Ethan/Emery;

Wide Receiver — Trevor Pray, Groton Area; Zeke Robinson, Elk Point-Jefferson;

Tight End — Nick Strasburg, Sioux Valley;

Tackle — Jordan Turgeon, Winner; Willie Heiberger, Tri-Valley;

Guard — Conner Deutsch, Roncalli; Mclain Lone, Groton Area;

Center — Wyatt Ewing, Winner.

 

Defense

End — Chance Goodfellow, Sioux Valley; Isaac Naasz, Winner;

Lineman — Andrew Mullaney, Sioux Valley; Krockett Krolikowski, Winner;

Linebacker — Colton Cox, Roncalli; Matt Larson, Sioux Valley; Chase Kingsbury, Winner; Colton Plagmann, Bridgewater-Ethan/Emery;

Back — Braden Sommer, Roncalli; Jacob Eddy, Bridgewater-Ethan/Emery; Kayleb Brozik, Winner; Bennett Shabazz, Groton Area.

Special Teams

Kicker — Jesse Grosdidier, Elk Point Jefferson;

Punter — Colin Cleveland, McCook Central/Montrose;

Long Snapper — Kyler Holzbauer, Parkston;

Special Teams Player — Landon Freeman, Tri-Valley.

 

Honorable Mention

Jordan McKean, Parkston; Brayden Leischner, Parkston; Jacob Kasowski, Tri-Valley; Dalton Martian, Mobridge-Pollock; Dylan Cerney, Mobridge-Pollock; Russell Leader Charge, Red Cloud; Jevon Hacker, Red Cloud; Marshall Gibbons, Red Cloud; Brandon Keith, Groton Area; Trevon Tuggles, Groton Area; Will Risse, Bennett County; Joey Eickman, McCook Central/Montrose; Joseph Lane, Beresford.


CategoriesLocal Sports

Lady Govs Gymnastics Get Season Going Tomorrow

Wednesday, November 30, 2016

The Lady Govs will start their gymnastics season tomorrow afternoon at home. The meet will start 30 mins earlier than normally scheduled. The meet will begin at 5:30 pm instead of 6 pm. The gym will open up at 3 pm and warm ups will start at 4 pm. This is a varsity and JV meet with teams from Huron Stanley County and Chamberlain. 


CategoriesLocal Sports

Class 11A All-State Football Team

Wednesday, November 30, 2016

Offense

Quarterback— Payton Conrad, sr., Tea:

Fullback— Tanner Heim, sr., Dell Rapids:

Running back— Jadon Janke, jr., Madison:

Running back— Adam Heien, sr., Tea:

Receiver— Mason Leighton, sr., Madison:

Receiver— Jake Aanderud, sr., St. Thomas More:

Tight end— Alex DeJong, sr., Canton:

Tackle— Ryan Parker, sr., Dakota Valley:

Tackle— Austin Lohsandt, sr., Madison:

Guard— Jake O’Byrne, sr., Belle Fourche:

Guard— Nate Guthmiller, sr., Madison:

Center— Chase Thurness, sr., St. Thomas More:

 

Defense

End— Marcus VandenBosch, sr., Madison:

End— Seth Anderson, sr., Dell Rapids:

Tackle— Brennan Moran, jr., Dakota Valley:

Tackle— Christian Hackett, sr., West Central:

Linebacker— Jeremiah Maka, sr., Tea:

Linebacker— Aaron Mallinger, sr., West Central:

Linebacker— Nate McKee, sr., Dell Rapids:

Linebacker— Riley Janke, sr., Madison:

Defensive back— Hunter Hansen, sr., Dell Rapids:

Defensive back— Jaxon Janke, jr., Madison:

Defensive back— Noah Guse, sr., Madison:

Defensive back— Brice Harkless, sr.,

Special teams

Kicker— Trey Nachtigall, sr., Hot Springs:

Punter— Jake Peterson, sr., Canton:

Special teams player— Zach Lange, sr., Belle Fourche:

Long snapper— Wyatt Jewett, sr., Cheyenne-Eagle Butte:

 

Honorable mentions

Preston Arity, sr., St. Thomas More; Cameron Fees, sr., St. Thomas More; Kobe Whipple, jr., St. Thomas More; Trevor Pulscher, sr., Dell Rapids; Dawson Kerzman, sr., Dell Rapids; Logan Peterson, sr., Vermillion; Brexton Traversie, sr., Cheyenne-Eagle Butte; Bennett Chesterman, sr., Dakota Valley; Evan Munkvold, sr., Tea; Caden Maciejewski, sr., Hot Springs; Sawyer Prins, sr., Sioux Falls Christian; Kayden Verley, fr., Canton; Devon Garry, jr., West Central
CategoriesLocal Sports
Next Page >

Follow Us
Copyright 2014 - KCCR/KLXS Radio, Pierre, SD 605/224-1240. Material cannot be published, broadcast, edited or distributed without permission from KCCR/KLXS-Riverfront Broadcasting Web site developed and hosted by Factor 360, Inc.
Listen Live

 

Current Promotions